Blog

6 krokov k úspešnému blogu nielen pre začiatočníkov

• 29. 01. 2021

Blog je digitálnou obsahovou platformou zameranou na istú tému s cieľom informovať, edukovať či pobaviť v závislosti od výberu jeho správcu- blogera. Je to skvelý spôsob, ako sa venovať svojim koníčkom, zdieľať svoje záujmy a vybudovať komunitu s podobnými záľubami.

Obsahom môže byť skutočne čokoľvek, čo uznáte za vhodné od kuchárskych receptov cez cestovanie až po ekonomické rady pre začiatočníkov. Ak však hľadáte spôsob ako takouto personalizovanou webstránkou zaujať potenciálnych partnerov na propagáciu, je jednoznačne výhodné preskúmať, čomu inzerenti venujú pozornosť pri výbere marketingových kanálov a čo je potrebné na prípravu z technického i obsahového hľadiska. Prečítajte si teda o radách ako si blog založiť, čím ho vyplniť a ako zaujať, aby ste aj vy mohli patriť medzi úspešných blogerov či už s blogovaním ešte len začínate alebo hľadáte kroky na monetizáciu už zabehnutého blogu. 

Ako teda začať? Úspešnému blogu predchádza niekoľko krokov, ktoré vás navedú správnym smerom. 

1. Téma 

Najskôr je samozrejme potrebné si premyslieť, čomu sa chcete na blogu venovať, aby ste mohli čitateľom ponúknuť konzistentný obsah a nestal sa z vášho blogu denník. Najlepšie je, že si nemusíte vyberať tému, v ktorej ste nutne expertom, pretože práve tvorba blogu sa môže stať priestorom na vzdelávanie nielen jeho návštevníkov ale aj správcu, ktorý s každým príspevkom nadobudne nové skúsenosti a užitočné informácie. Samozrejme, to neznamená, že hocikto môže začať písať svoje názory na odborné témy a vydávať ich za fakty, no nemusíte sa nutne pýtať len na to v čom ste expert, ale aj na to čo vás skutočne zaujíma.  

2. Názov 

Dôležitým krokom tvorby blogu je vytvorenie názvu pre váš blog. Názov sa stane dôležitou súčasťou nadväzovania kontaktu nielen s čitateľmi, ale aj partnermi. Mal by byť preto výstižný a tiež súvisieť s témou, ktorej sa chcete na blogu venovať. Bohužiaľ, jednoduché názvy ako káva či fitness, už s najväčšou pravdepodobnosťou patria inej doméne, no to by vás určite nemalo odradiť. 

Najlepšie je, ak jednou vetou opíšete o čom je váš blog, aby ste neustále videli pred sebou, čo je vašim cieľom. 

Napríklad: Mojím cieľom je písať príspevky o vegánskych receptoch, pre ľudí, ktorí sa rozhodujú, či je vegánska strava správnou voľbou. 

Z jednej vety vieme určiť špecifický obsah (vegánske recepty) v širšej téme (varenie) aj cieľovú skupinu (potenciálni vegáni začiatočníci). Ďalším krokom je túto vetu skrátiť, aby z nej vznikol krátky a výstižný popis v prihliadnutím na spomenuté odrazové body. Po tom je jednoznačne dôležité vytvoriť si alternatívy pre prípad, že by vytvorená doména už niekomu patrila. Ostatné detaily, na ktoré treba prihliadať sú vynechanie skratiek a vyhnúť sa podobnosti s názvom známych organizácií.  

3. Cieľová skupina 

Voľba témy či názvu sa nie vždy skrýva v selekcii všeobecnej oblasti, ako varenie, móda alebo kutilstvo, ktoré sú síce vhodné na zaujatie širokého rozpätia publika, no práve konkrétne témy sú perfektné na zacielenie špecifickej základne čitateľov. Modelovaním ideálneho čitateľa je jednoduchšie vytvoriť tému vášho blogu v závislosti od veku, pohlavia, vzdelania či miesta pobytu a kultúry. Čím špecifickejšia predstava, tým špecifickejšia téma a obsah. V prípade blogu nie je nezvyčajné byť jeho tvorcom a zároveň aj cieľovým publikom, keďže obsah blogu odzrkadľuje autorovu osobnosť, vďaka ktorej láka ostatných ľudí s rovnakými záujmami či názormi. 

4. Webstránka a hosting 

Ďalším krokom je voľba správnej platformy, na ktorej budete blog publikovať. V súčasnosti existuje mnoho platených servisov, ale tiež veľa takých, ktoré ponúkajú svoje služby zadarmo, často bývajú prepojené a z neplatenej verzie môžete hocikedy prejsť na prémiovú. Napríklad webstránka Wix prezentuje prémiový balík ako správnu voľbu pre profesionálov, ktorí vyhľadávajú prístup k biznis a e-commerce oblastiam potrebným na príjem platieb a analýzu interakcie, no tiež ponúkajú odstránenie reklám a možnosť vytvorenia domény druhej úrovne, vďaka čomu by súčasťou názvu vášho blogu nebol aj názov stránky, na ktorej blog publikujete (www.názovblogu.wix.com→ www.názovblogu.com). Blogové platformy tiež obsahujú ohromné množstvo rôznych dizajnov od viacerých autorov, z ktorých si môžete vybrať štýl hodiaci sa práve k vám či už sa vám viac pozdáva minimalizmus alebo výrazné prvky. Šablóny si neskôr viete prispôsobiť podľa požadovaných kritérií. 

Pre porovnanie najlepších blogových webstránok, medzi ktoré patrí už spomínaný Wix či WordPress a SquareSpace si môžete viac prečítať tu.

Hosting je online priestor prenajatý prostredníctvom hostingovej spoločnosti, ktorá vytvára prístup k FTP, emailovému a databázovému priestoru. 

Najznámejšími hostingovými spoločnosťami u nás sú Webglobe Yegon, WebSupport, Wedos, bluehost a iné, z ktorých si môžete vybrať ten najvhodnejší pre vás. Nezabudnite sa riadiť troma najdôležitejšími atribútmi: rýchlosť, spoľahlivosť a podpora. 

5. Obsah

V momente, keď sa prepracujete k tejto fáze, nastal čas začať premýšľať nad ďalšími dôležitými bodmi, mimo iného, samozrejme aj nad tým, ako svoj blog obsahovo zoradíte. Takisto ako predchádzajúce kroky aj obsah vyžaduje prípravu. Je odporúčané vytvoriť si redakčný plán, v ktorom je presne označené o čom chcete písať a kedy. Spôsobov existuje hneď niekoľko, ale začiatočníci prosperujú najväčšmi vtedy, ak svoj obsah kategorizujú. Takýmto prístupom si môžete všetko vopred naplánovať, ak si napríklad obsah rozdelíte do štyroch kategórií a každej z nich pripadne jeden týždeň v mesiaci. Nielen, že tým lepšie zorganizujete svoj čas, no takisto čitatelia budú môcť očakávať konštantný charakter obsahu, čím máte väčšiu šancu získať lojálnu bázu návštevníkov.  Stanovte si presný deň a čas, kedy budete publikovať príspevky od začiatku, aby ste v predošli chaosu v budúcnosti. 

Po nadobudnutí stáleho publika budete môcť vytvárať obsah tiež na základe žiadostí čitateľov, čím uspokojíte dopyt a ušetríte čas, ktorý by ste venovali premýšľaniu nad ďalším článkom. Ak by ste spočiatku nevedeli nájsť svoj hlas, skúste sledovať obsah úspešných blogov vo vašom okolí a inšpirujte sa nimi spôsobom, ktorým vytvoríte pridanú hodnotu vašou personalizovanou perspektívou. Na oživenie obsahu je dobré použiť ilustrácie či vlastné fotografie súvisiace s témou, ktorej sa v príspevku venujete a na zvýšenie kredibility je vhodné odkazovať na zdroje, z ktorých čerpáte, ak nepíšete o vlastnom názore alebo skúsenosti. Tiež majte na pamäti, že prvé čo čitateľ zbadá, je názov príspevku, preto by mal byť takisto ako názov blogu stručný a výstižný, najlepšie do 10 slov. 

Ako ste si už mohli všimnúť, uskutočnenie spomenutých krokov nie je záležitosťou jedného či dvoch dní.  A hoci, ak čítate tento článok, je vašim cieľom blogovanímzarábať, takisto sa k tomu nedopracujete mávnutím prútika. Avšak, na rozdiel od práce pre niekoho iného, budete musieť najskôr do blogovania investovať, aby ste mohli neskôr prosperovať pomocou vykonanej práce. Všetko chce svoj čas, a je vysoká pravdepodobnosť, že prvý príspevok na vašom blogu nebude lámať rekordy, no stane sa odrazovým bodom, ktorý vám pomôže dopracovať sa k úspechu.

6. Monetizácia

Ako bloger spolupracujete s inzerentmi prostredníctvom tvorby obsahu, akým býva najčastejšie recenzia, porovnávanie alebo iné logické spojenie vášho obsahu so značkou a jej produktmi. Líši sa od obyčajnej reklamy predovšetkým osobnou skúsenosťou dôveryhodnej osoby, a teda blogera, ktorý produkt nielen predstaví, ale tiež opíše subjektívny názor na promovaný produkt vyzdvihnutím pozitív a spomenutím negatív, ak sa nejaké nájdu. Tvorí sa tým priestor nenútenej konverzácie, akú ľudia bežne vedú a nelíši sa od odporúčania známych, jedine ak väčším množstvom ponúkaných detailov a možnosti porovnať názor s širšou komunitou. 

Ako teda zaujať potenciálnych partnerov?  

Venujte na blogu jednu podstránku, v ktorej predstavíte seba aj svoj blog. Čo inzerentov zaujíma, sú štatistiky, zahrňte preto počet návštevníkov za mesiac, kto sú vaši čitatelia (opis cieľovej skupiny), poprípade prepojenie s inými online platformami, na ktorých vystupujete, aby ste ponúkli potenciálnym partnerom celistvý náhľad do vašej tvorby a tiež nezabudnite opísať, čo viete inzerentom ponúknuť, teda čo spoluprácou s vami získajú. V neposlednom rade pridajte na túto podstránku vaše kontaktné informácie, najlepšie emailovú adresu, na ktorej vás inzerenti môžu zastihnúť alebo odkážte na organizáciu tretej strany nápomocnej počas tohto procesu. 

S hľadaním partnerov na spoluprácu v mori inzerentov si však nemusíte robiť starosti, ak zdôveríte túto oblasť do rúk Affiliate Portu, kde je pre blogera→ obsahového publishera správny priestor na vzrast nielen v oblasti monetizácie. Affiliate Port ponúka prepojenie s inzerentmi vhodnými na spoluprácu, pričom sú zohľadnené viaceré faktory ovplyvňujúce kompatibilitu partnerských strán. Vďaka partnerstvám s mnohými e-shopmi je blogerom taktiež poskytnutá pomoc napríklad prostredníctvom zabezpečenia produktov vybraných na recenziu. Okrem toho je vám ako publiherovi ponúknutá analýza a meranie konverzií potrebných na finančné ohodnotenie. Spoluprácou s Affiliate Portom zabezpečíte jednoduchú komunikáciu s inzerentami a prístup ku kampaniam, o ktorých by ste sa inak nedozvedeli. Či už ste v tejto oblasti nováčikom alebo len hľadáte novú affiliate sieť, Affiliate Port vám vie pomôcť získať zaujímavé profesionálne partnerstvá prostredníctom širokej škály ponúkaných kampaní a takisto vás bude sprevádzať počas celého procesu, aby ste z každej skúsenosti odišli opäť o niečo viac informovaný a pripravený na nové výzvy. autor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing Affiliate Port affiliate program Akce CZAffil kupon kupony marketing propagace skaffil sleva slevy

e-mail: [email protected]
tel.: +420 608 517 344

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)