Blog

Affiliate marketing po novom: Influenceri – Prečo nie? A prečo áno!

• 09. 12. 2020

Influencer – Začiatkom 21. storočia, keď nastal boom celebrít, ktoré vznikli vďaka účasti v reality show, vznikol prvý prototyp vplyvnej osobnosti s obrovským dosahom na svojich fanúšikov. Nepopierateľne ľudia vzhliadali k slávnym osobnostiam po stáročia, no nikdy predtým nemali tieto celebrity možnosť zdieľať každý krok svojich životov.

Presuňme sa do súčasnej doby, kedy má takmer každý prístup na internet a sme svedkami neskutočne efektívneho vplyvu s lokálnym až globálnym dosahom umožneným práve vďaka sociálnym sieťam, akými sú Instagram či Youtube. Na týchto platformách sa nachádzajú ľudia, ktorí si vytvorili komunitu, ktorá zdieľa rovnaký cieľ či názory na rôzne životné situácie alebo oblasti. Od fitness trénerov po nadšencov astrológie, pre každého existuje niečo a nájde sa vplyvná osoba, ktorá propaguje produkty a servisy prostredníctvom online médií.

Ak máte záujem o rozrastanie vášho brandu využitím najpoprednejších propagačných kanálov, ktoré sú súčasťou affiliate marketingu, neváhajte si prečítať všetko, čo o influenceroch potrebujete vedieť pre potenciálnu spoluprácou.

Relevancia a pozitíva 

Influenceri sú v dnešnej dobe skvelým nástrojom, ktorý môžete využiť či už na zvýšenie konverzií, návštevnosti alebo celkového povedomia o vašej značke s e-shope. Tým, že tento typ publisherov pôsobí najmä na platformách, kde sa vyskytujú konzumenti rôznych vekových kategórií a spoločenských zázemí, automaticky sa pre vás zvyšuje pravdepodobnosť oslovenia cieľovej demografie pre váš produkt či servis. A čo je ešte lepšie, sledovatelia prejavujú svojim obľúbeným influencerom rovnakú dôveru ako známym či rodinným príslušníkom a až 8 z 10 konzumentov si zakúpi produkt na základe ich odporúčania, pretože sú si istí tým, že sú im odporúčané produkty na základe vlastných pozitívnych skúseností. 

Potenciálni zákazníci sú, dá sa povedať, už príliš odolní voči bežným spôsobom propagácie a nie vždy ich presvedčí obyčajná reklama, ktorá sa objaví vo vyhľadávači po zadaní kľúčového slova. Inovácia je vždy hodná vyskúšania, preto by ste nemali zanevrieť na túto príležitosť.

Spôsoby propagácie

Očividnou výhodou je rozsiahlosť komunít, ktoré sa nachádzajú na Instagram či Youtube, čo

je využiteľné pre hocijaký typ brandu bez ohľadu na typ sortimentu, ktorý ponúkate, vždy sa

nájde niekto vhodný na jeho propagáciu. Takisto existujú rôzne spôsoby propagácie, ktoré sa dajú tiež prípadne kombinovať na zvýšenie efektivity. Sú nimi:

  1. zaslanie produktu influencerovi aby ho: otvoril (unboxing video na Youtube), tutoriál na jeho používanie (takisto prostredníctvom videa) a vyjadril naň svoj názor zdieľaný s publikom prostredníctvom recenzie

Už len tento prvý typ vám ponúka viac ako bežná reklama na Googli, no existuje ich omnoho viac. Takýto typ propagácie môžete využiť na zvýšenie povedomia a tiež obratu, pretože aj keby v zdieľaných príspevkoch nebol vyjadrený priamy popud k nákupu, mnohí užívatelia by mali potrebu zistiť viac o produkte s pozitívnym ohodnotením. Zo začiatku však úplne postačí, ak sa pridajú k vašim sledovateľom na sociálnych sieťach alebo odoberateľom newsletteru cez e-shop.

  1. Vytvorenie súťaže o váš produkt či sadu produktov

Instagramové súťaže vyžadujú zvýšenú dávku interakcie, čo je bežne dosiahnuté pomocou podmienok súťaže zahŕňajúcich označovanie iných užívateľov, sledovanie vášho profilu či zdieľanie príspevku na osobný profil súťažiaceho. Keď sa zamyslíte nad tým, koľko nových klientov dokážete takýmto spôsobom získať, odoslanie jedného či dvoch produktov zadarmo znie ako veľmi výhodný obchod.

  1. Dlhodobá dohoda na propagácii

Narozdiel od predošlých typov propagácie je tretia možnosť časovo menej obmedzená

a ponúka možnosť budovania vzťahu medzi inzerentom a influencerom a tiež jeho fanúšikmi. Jednoduchý product placement v príspevkoch či videách, označovanie na fotografiách a popisoch alebo hashtag sú veľmi jemnými a jednoduchými spôsobmi propagovania. 

Príklad spolupráce Plnej Peňaženky s Patrikom Hezuckým: https://www.facebook.com/PlnaPenezenka/posts/2468601769823357/ 

Generujú povedomie a zvyšujú záujem, nehovoriac o tom, že si časom fanúšikovia budú vašu značku asociovať s osobnosťou, ktorú sledujú a o to ľahšie pre vás bude získať nových nakupujúcich a tiež udržať si ich v budúcnosti. Takáto kampaň môže trvať niekoľko mesiacov s tým, že sa vopred dohodnete na určitom počte príspevkov, ktoré musia byť zdieľané s požadovaným časovým odstupom.

  1. Promo kód na produkt

Častým spôsobom spolupráce je vytvorenie affiliate kódu, ktorý ponúka určitú zľavu na produkty alebo tiež vytvorenie landing page, ktorá je sprístupnená len prostredníctvom špeciálneho odkazu.

Promo kód môže byť zdieľaný v popise instagramových príspevkoch rovnako ako aj v youtube videách. Tento spôsob je určite známy drvivej väčšine inzerentov, pretože je typický pre tradičný affiliate marketing. Avšak výhodou spolupráce s influencermi je, že sa dá zľavový kód využiť v spojení s doposiaľ spomenutými spôsobmi propagácie, čím sa ku každému typu pridáva možnosť zvýšenia konverzií nielen povedomia o brande.

Typy platby

Influencerom sa dá za spoluprácu platiť rôzne v závislosti od toho, akú veľkú komunitu sledovateľov nadobudli a či sú všeobecne známi, ako dlho sa pohybujú v danej oblasti a či majú predošlé skúsenosti s podobnou spoluprácou a tiež sa platba líši od typu propagácie.

Môžete sa stretnúť s influencermi, ktorí požadujú fixnú platbu za každý publikovaný príspevok či spomenutie vo videu, čo môže vyšplhať do nechcených výšin s nulovým výsledkom. Nie je to najvýhodnejší spôsob platby, no ak ju vyžaduje influencer, ktorý vám bol odporúčaný na základe dobrých skúseností zo spolupráce alebo je jeho dôveryhodnosť a efektivita overená affiliate sieťou, je dozaista vhodné využiť tento spôsob platby. Tiež tak predídete možnosti zaplatenia ešte vyššej čiastky v prípade, že propagovaním zaznamenáte

vysoký nárast konverzií, ktorý potenciálne mohol presiahnuť pôvodnú sumu.

Rovnako ako kupónové weby či cashbacky aj inluencerov môžete vyplácaťou formou provízie za prevedené konverzie. Ak si zvolíte spôsob propagácie využitím affiliate kódu či špeciálnej landing page, budete môcť jednoducho sledovať, kto využil odkaz či kód a nebudete mať problém správne zaradiť množstvo takýchto konverzií. Vďaka tomu môžete tiež podrobnejšie sledovať efektivitu spolupráce a nadobudnuté informácie využiť v budúcich spoluprácach.

Najvhodnejšou kvázi platbou pre prvý pokus spolupráce s influencermi je nepopierateľne (ne)platba formou zaslania produktu influencerovi zadarmo. Tento spôsob nie je vítaný každým influencerom, no skôr zapôsobí na osobnosti s menšou komunitou sledovateľov, čo nemusí znamenať zníženú šancu profitu, iba uzavretejšiu komunitu. Môžete ponuku prezentovať ako tip na nové video pre youtubera, ktorým je recenzia vášho produktu bez nátlaku na vyjadrenie pozitívneho názoru.

Základom je dôvera

Pamätajte na to, že základom je dôveryhodnosť zdieľaných príspevkov. Preto je odporúčané

nechať tvorcom voľnú ruku pri tvorbe obsahu, čím dosiahnete autenticitu a personalizáciu marketingu prostredníctvom subjektívneho názoru danej osoby. Je dôležité, aby odberatelia nemali pocit, že čítajú scenár reklamy na novú kolekciu topánok, ale aby mali pocit, že sa zoznamujú s produktom, ktorý im obohatí alebo uľahčí život. Centrom predaja je vždy predovšetkým príbeh a influenceri sú jednoznačne pôsobivými rozprávačmi s osobným prístupom. Sčasti vám pomôžu zniesť bremeno tvorby obsahu a rozšíria marketingovú kampaň pomocou ďalšieho propagačného kanálu. 

Kroky správneho výberu

Svoju dôveru takisto chcete, samozrejme, prejaviť len tým najvhodnejším influencerom, ktorých si môžete vyberať na základe nasledujúcich kritérií. 

  • Relevancia

V prvom rade sa zamerajte na okruh influencerov, v ktorom sa ako brand pohybujete, aby bolo pre odberateľov jednoduchšie vytvoriť si spojitosť medzi promovaným produktom a subjektom, ktorý ho prezentuje. Napríklad ak je váš sortiment zameraný na domáce potreby, lepšie výsledky získate spoluprácou napríklad s influencermi so zameraním na cieľovú skupinu v produktívnom veku. Najefektívnejšie je, ak sa vám podarí naraziť na influencera na sociálnych sieťach, s ktorým už zdieľate časť publika, čo môžete zistiť prieskumom sledovaných profilov užívateľov, ktorí odoberajú váš obsah zdieľaný na sociálnych sieťach. 

  • Dosah

Ďalším relevantným faktorom je dosah, ktorý dokáže influencer získať svojimi príspevkami, čo môžete najjednoduchšie skontrolovať sledovaním pomeru počtu sledovateľov na počet “likeov” na príspevkoch. Súhrn potrebných dát môžete jednoznačne vyžiadať od influencera, aby ste daný proces uľahčili už na počiatku spolupráce. V prípade, že zistíte, že nie je generovaný dostatočný dosah, skrátka sa zameriate na niekoho iného. 

  • Kredibilita 

Poslednou radou, no určite nie menej dôležitou je overenie predaja-schopnosti vami preferovaných influencerov. Vyšší počet sledujúcich na sociálnych sieťach nemusí automaticky znamenať získanie požadovaného množstva konverzií. Preto je vhodnejšie sledovať reakcie v komentároch pod príspevkami s propagovanými produktami, aby ste mali lepšiu predstavu o tom či je propagácia komunikovaná influencerom efektívne. Mediálne známe osobnosti s predošlými skúsenosťami majú lepšiu predstavu o tom, aký spôsob propagácie čo najlepšie motivuje popud k nákupu produktov. Takisto by ste si mohli overiť prejavenú dôveru výsledkami predošlých spoluprác daného influencera, ktoré by vám mohol v prípade záujmu poskytnúť zdieľaním relevantných dát, akými sú medzi inými aj konverzie.  

Už viac nemusíte tápať v hľadaní tých pravých influencerov vhodných na spoluprácu, pretože Affiliate Port predstavuje pomocnú ruku v prepájaní inzerentov s publishermi rôznych typov diferencovaných oblastí. Nájdite toho najlepšieho partnera už dnes, nechajte si poradiť a prejavte dôveru novému štádiu postupu vášho brandu na jednom mieste. Affiliate Port je tu pre vás.

 autor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing affiliate program affiliate síť Akce CZAffil kupon kupony marketing propagace skaffil sleva slevy

e-mail: info@affiliateport.eu
tel.: +420 778 592 177

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)