Blog

Ako sa stať mikro influencerom: zarábajte pomocou hobby

• 14. 01. 2021

Affiliate marketing neustále predstavuje nové spôsoby využitia viacerých užitočných propagačných kanálov, aj tých, ktoré sú považované za doposiaľ menej konvenčné. V období úspechu sociálnych sietí je každému známe slovo influencer a potenciál jednotlivcov nesúcich tento prívlastok. Nie všetci však vedia, že sa táto pozícia rozdeľuje do 5 kategórií v závislosti od počtu sledujúcich na online platformách. Poznáme: 

  • Mega- influenceri s počtom sledujúcich 1 milión a viac; takýmto influencerom je napríklad youtuber Gogomantv (Daniel Štrauch), ktorý na svojom instagramovom profile @gogomantv zvykne publikovať príspevky s affiliate kódmi či súťažami v spolupráci s rôznymi značkami
  • Makro- influenceri, ktorí majú na svojom konte od  200 do 900 tisíc followerov; modelka Andrea Verešová s počtom sledovateľov 340 tisíc patrí do tejto kategórie a na svojom instagrame @andreaveresovaofficial viackrát spolupracovala so značkami propagujúcimi starostlivosť o zdravie a krásu
  • Midi- influenceri, ktorí sa môžu stále pýšiť vysokým množstvom sledujúcich od 50 do 200 tisíc, 
  • Mikro- inflenceri, ktorí sa považujú za už nižšiu kategóriu v počte sledovateľov od 10 do 50 tisíc
  • Nano- influenceri s najnižším počtom followerov už od 800 a hraničným množstvom 10 tisíc

Dnes sa budeme venovať práve štvrtej zo spomenutých kategórií- mikro influencerom. Ako a prečo by ste sa mali stať mikro influencerom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, vďaka čomu sa môžete rozhodnúť či je to to pravé pre vás. 

Mikro influenceri sú na rozdiel od influencerov s vyšším počtom sledovateľov sústredení na špecifickú tému všeobecnejšieho odboru, vďaka čomu môžu figurovať ako odborníci na danú problematiku a poskytnúť nápomocné informácie sledovateľom, ktorí by sa nedostali k odpovediam na špecifické otázky na profiloch mainstreamových tvorcov na sociálnych sieťach. Nie každý užívateľ, ktorý prekročí hranicu 10 tisíc sledovateľov je automaticky influencer a tiež nikomu zázračne zo dňa na deň nezačnú značky písať správy so záujmom o spoluprácu. Túto pozíciu dokáže však nadobudnúť každý s dostatočným odhodlaním a správnym prístupom. 

Prečo sa stať mikro influencerom

V prípade, že vás láka stať sa influencerom, pretože chcete skúsiť niečo nové a zistiť čo vám to prinesie do života, môžete sa sústrediť na propagáciu vašich koníčkov so špecifikáciou na informovanie publika, ktoré prejavuje záujem o danú tému. Ak vo voľnom čase kreslíte, cvičíte, varíte či dokonca hráte počítačové hry, už máte koncept potrebný na tvorbu potenciálne zaujímavého obsahu. Takýmto spôsobom môžete robiť niečo, čo vás baví popri zamestnaní a vytvoriť možnosť ďalšieho príjmu aj keby mal fungovať iba ako investícia späť do vášho hobby. Zatiaľ čo budete svojím obsahom pomáhať druhým naučiť sa niečo nové, môžete pomôcť aj sami sebe tým, že prenesiete pozornosť od každodenných starostí k aktivitám, ktoré vás napĺňajú pozitívnou energiou, čo v období pandémie nie je na zahodenie. Funkcia mikro influencera je nápomocná tiež vtedy, keď potrebujete rozšíriť vaše obzory v súvislosti s kariérou a vytváraním obsahu na sociálnych sieťach by ste chceli získať vedomosti či pracovné ponuky v žiadanom odbore. Keďže sa ako mikro influencer zameriate na konkrétnu oblasť všeobecnejšej tematiky, časom sa môžete stať súčasťou komunity ľudí, ktorí sa takisto zaujímajú o vám blízke témy, čím získate prínosné názory a pomoc pri riešení problémov či hľadaní odpovedí na otázky. 

Ako sa stať mikro influencerom:

Dôležitým krokom predtým, ako oslovíte značky so záujmom o spoluprácu, je vybudovanie plnohodnotnej platformy, ktorá bude lákavou pre potenciálnych partnerov. Ako na to? V prvom rade si stanovte, aké bude vaše zameranie a čím chcete zaujať sledovateľov. 

Môžete sa vydať dvoma smermi:

  1. zdieľať svoje koníčky– už spomenutý spôsob vytvorenia lojálnej bázy podporovateľov môžete dosiahnuť pomocou publikovania vašich výtvorov, recenzií či rád z rôznych oblastí. Pamätajte ale na to, že je jednoduchšie a efektívnejšie vybrať si konkrétnu tému z širšej oblasti. Napríklad, ak patrí medzi vaše obľúbené aktivity cvičenie, nestačí začať zdieľať videá a fotografie z posilňovne a čakať instantný úspech. V tomto prípade by ste sa mohli sústrediť na niečo, čo vás od ostatných fitness influencerov odlíši, ako zdieľanie cvikov na doma s presnými návodmi na cvičenie a odporúčanými radami v popise príspevku. Takouto metódou budete môcť zaujať napríklad spoločnosti, ktoré predávajú náčinie na cvičenie v domácom prostredí a tiež predajcov športového oblečenia. 
  2. nájsť riešenie problému- druhý spôsob nadobudnutia sledovateľov je hľadanie odpovedí na problematické oblasti, čo je vhodnejší spôsob pre užívateľov  so záujmom postupne rozrastať platformu. Ak narazíte na problém, akým je napríklad nedostatok informácií na sociálnych sieťach o starostlivosti o domáce zvieratá ako korytnačky či akváriové rybičky (fiktívna situácia), môžete sa pre niekoho stať mediátorom potrebných informácií. Pri tejto možnosti je potrebné klásť väčší dôraz na neustále vzdelávanie sa vo vybranej oblasti a tiež podpora zdieľaných názorov overenými zdrojmi. 

Tieto dva spomínané smery sa však vzájomne nevylučujú, skôr vám poskytnú odrazový bod, na ktorom môžete ďalej stavať. Hlavným dôvodom, prečo nasledovať ponúkané možnosti je, že bude pre vás omnoho jednoduchšie neskôr prejsť na všeobecnú oblasť z konkrétneho zamerania ako by bolo naopak. Mimo iného je tiež menej náročné zaujať publikum originálnym obsahom, keďže takých influencerských profilov existuje podstatne menšie množstvo ako celebrít, ktoré promujú širokú škálu produktov bez konkrétneho zamerania. Akonáhle sa vám podarí vygenerovať organický prívod sledovateľov, zvýši sa vám tiež engagement rate (miera zapojenia) sledovateľov, čo sa ukáže na počte likeov komentárov a zdieľaní vašich príspevkov. 

Kedy publikovať príspevky 

Čo sa týka príspevkov mimo obsahovej stránky je užitočné publikovať jeden príspevok za deň či dva dni, aby ste udržali pozornosť sledovateľov, ale tiež ich nezahltili “spamom” informácií. Ideálna frekvencia pridávania príspevkov sa však líši v závislosti od zvolenej platformy. Vzhľadom na to, že šanca povšimnutia menšieho mediálneho tvorcu žiadaným brandom je menšia ako upozornenie na mainstreamovú celebritu, je odporúčané, aby ste spravili prvý krok ešte predtým ako kontaktujete značku, ktorá vás zaujíma. Je vhodné pridávať príspevky, kde využívate, nosíte či inak spomeniete danú značku a odporučíte ju vašim followerom. Pretože to nie je spolupráca, ale zdieľanie produktu, ktorého účinnosti skutočne veríte, zvyšuje sa u sledovateľov šanca interakcie a dôvery vo vaše odporúčanie. Samozrejme, je dôležité, aby ste sledovali profil a reagovali na príspevky vami vybranej spoločnosti, aby ste preukázali vašu lojalitu a úprimný pozitívny vzťah k ich produktom. Neberte to ako reklamu zadarmo, ale ako budovanie profesionálneho partnerstva, čo sa v budúcnosti môže prejaviť ako ponuka funkcie ambasádora danej značky, a teda dlhodobej spolupráce. Najdôležitejšie je však byť autentickým tvorcom, ktorý má skutočne v záujme dobro svojich sledovateľov a dáva si záležať na šírení pravdivých a nápomocných informácií. 

Kde nájsť značky na propagáciu

Neviete, kde začať hľadať brandy vhodné na propagáciu? Nemusíte sa obávať, nenájdete to pravé, keďže v dnešnej dobe už má každá značka online prezenciu na všetkých sociálnych platformách, preto je pre vás veľmi jednoduché vyhľadať ich tam, kde figurujete aj vy. Ak však nebudete vedieť nájsť vo svojej online sfére spomedzi sledovaných profilov a vyhľadávaných hashtagov lákavé značky, neváhajte navštíviť Affiliate Port, kde môžete preskúmať stovky značiek vyhovujúcich vášmu štýlu, ktoré čakajú na propagáciu. Vďaka našim vzťahom s najväčšími e-shopmi a výrobcami v Česku, na Slovensku a okolitých európskych krajinách vám dokážeme poskytnúť maximálnu podporu vo viacerých oblastiach, čo vám umožní robiť a zarábať tým, čo vás baví v uľahčených podmienkach. Ako spoľahlivá spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami vám vieme poradiť s každým problémom či otázkou a s našou pomocou sa môžete dopracovať k splneniu vašich cieľov nielen vo sfére sociálnych sietí.  Nebojte sa vyskúšať niečo nové, pretože aj v najhoršom scenári sa vám vďaka nasledovaniu našich rád a vašej vášne určite podarí obohatiť si život o trochu viac radosti, aj keby ste ju zdieľali čo i len s jedným podporovateľom. autor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing affiliate program affiliate síť Akce CZAffil kupon kupony marketing propagace skaffil sleva slevy

e-mail: info@affiliateport.eu
tel.: +420 778 592 177

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)