Blog

Reálna sila cashbacku

• 19. 11. 2020

Cashback alebo v doslovnom slovenskom preklade “peniaze späť” sa objavil československom trhu v roku 2011 a momentálne sa na území Česka a Slovenska môžeme pochváliť celkovo 7 portálmi, ktoré vykonávajú službu cashback: plnapenazenka.sk, vratnepenize.cz, refundo.sk, tiež aj ziskejte.cz, hamty.cz tipli.sk. Takisto u nás pôsobí spoločnosť Lyoness so službou Cashback World.

Ako môžete vidieť, v prípade záujmu o spoluprácu máte nemalý výber a vďaka rozmanitosti cashbackových portálov si môžete byť ako inzerent istý, že sa vám každá strana bude snažiť ponúknuť čo najlepšie podmienky, aby napredovali pred konkurenciou.

Cashback v kocke

Cashback je služba, ktorá nakupujúcemu „vráti“ späť istú čiastku z konečnej ceny zakúpených produktov, zvyčajne vo výške 2 % – 10 %, no percentá sa môžu líšiť. Je schopná zabezpečiť spokojnosť pre všetky strany, nielen pre zákazníka a nielen pre inzerenta. V očiach potenciálneho konzumenta je cashback lákavou ponukou získania časti celkovej sumy nákupu späť bez toho, aby sa museli zapájať do rôznych súťaží či blúdili internetom, aby našli vhodné zľavové kupóny na produkt ich záujmu. Zákazník nemá nutkanie ďalej riešiť, prečo získal odmenu za nákup, pretože odchádza spokojný s myšlienkou výhodnej ponuky vašej spoločnosti, ktorú získal jednoduchou registráciou na portáli, s ktorým máte uzatvorenú dohodu. 

Z pohľadu inzerenta sa môže zdať, že je to iba ďalšia služba, za ktorú si musíte priplatiť niečo navyše. No ak sa nad tým zamyslíte, cashback portálu ste zaviazaný vyplatiť províziu až vtedy, keď prostredníctvom tejto tretej strany zákazník dokončí nákup, vďaka čomu máte vždy garanciu zisku s malým percentom odovzdanej provízie, ktoré by ste inak investovali do reklamy napríklad v časopise. Zákazníkovi ďalej nič neplatíte, keďže kvázi publisher, v tomto prípade cashback portál, je zodpovedný za odmenenie konzumenta z im vyplatenej provízie. A teda neplatíte zákazníkovi, no platíte za službu ako každú inú s tým rozdielom, že profituje aj zákazník. Ktorú možnosť si teda potenciálny konzument radšej zvolí? Nákup na webstránke obchodu, len preto, že mu naň vyskočila obyčajná reklama alebo nákup na webstránke obchodu s rovnakým či podobným sortimentom, ktorá uvádza príležitosť jednoduchého získania peňazí s každým nákupom? 

Využite potenciál cashbacku naplno

Cashback predstavuje množstvo výhod či už v instantnej aj dlhodobej rovine. Ako už bolo spomenuté, už počas prvého momentu, kedy sa konzument zoznámi s vašou spoločnosťou, predstavujete neodmietnuteľnú príležitosť, keďže sa nestáva často, aby predajca „platil“ zákazníkovi. Vďaka jedinečnej ponuke sa zvyšuje šanca opätovanej návštevy vášho obchodu a následného nákupu ponúkaných produktov, k čomu neodmysliteľne patrí postupné budovanie vzájomného pozitívneho vzťahu medzi predávajúcim a kupujúcim či tiež väčšia dôveryhodnosť vašej značky. 

Tu, samozrejme, benefity cashbacku nekončia, pretože je len na vás, ako využijete jeho potenciál. Môžete sa prikloniť napríklad k možnosti využitia cashbacku ako vernostného programu, ktorý umožní menšiemu, ale vernejšiemu počtu konzumentov využívať prémiové výhody, čím im dodáte pocit výnimočnosti a prejavenia pozitívneho vzťahu, čo oplatia dôverou, kladnými recenziami a častými nákupmi vašich produktov. 

Takže, celkovými výhodami sú:

  • zviditeľnenie brandu
  • zvýšený počet zákazníkov
  • posilnenie vzťahov so zákazníkmi
  • zvýšený počet nových a opakovaných objednávok 
  • napredovanie nad konkurenciou

Marketingový riaditeľ Plnej peňaženky Josef Drobílek sa vyjadril:

“…díky poctivé práci s uživateli, férovému marketingu a dlouhodobému budování značky, jsme dokázali naše uživatele na Plné Peněžence udržet, a přivést je k zapojeným e-shopům…”

A spokojnosť zákazníkov je na všetkých doposiaľ spomenutých portáloch opakovane vyjadrovaná či už prostredníctvom pozitívnych recenzií alebo opätovaných nákupov využitím cashbacku. 

Nech už sa na cashback pozriete z ktoréhokoľvek uhla, zakaždým z uzatvorenej dohody odchádzate ako víťaz bez toho, aby ste museli znižovať cenu či kvalitu svojich produktov, bez toho, aby ste ponúkali zákazníkom produkty zadarmo a hlavne ste víťazom v očiach konzumentov, na ktorých názore stojí celý brand. Cashback preto vnímajte ako nástroj moderného vylepšenia vašej spoločnosti za pomoci zakomponovania tretej strany, ktorá predstavuje už fungujúci systém čakajúci len na vaše správne rozhodnutie. 

Ak by ste mali záujem dočítať sa o cashbacku ešte čosi viac, navštívte napríklad anglickú webstránku https://wiki.awin.com/index.php/How_Retailers_Can_Make_the_Most_of_Cashback_Sites

Erika Valentová


autor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing Affiliate Port Akce CZAffil E-commerce kampaně kupon kupony marketing skaffil sleva slevy

e-mail: [email protected]
tel.: +420 773 759 523

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)