Blog

Affiliate v brandingu

• 13. 11. 2020

Relevancia problematiky brandingu v informačnom toku digitálneho marketingu exponenciálne rastie. Odbor ecommerce je vo väčšine svojich odvetví silno konkurenčne saturovaný a platí to hlavne pre Česko a Slovensko, kde sa darí prosperovať aj long tailu malých a stredných eshopov.

Kvalitne spracovaný brand môže ecommerce projektu pomôcť nielen v odlíšení sa vo svojej podstate ale aj hľadaní smeru, akým spoločnosť bude uberať všetky svoje záujmy. Čím je brand známejší a relevantnejší, tým lacnejšia sa stáva jeho propagácia, nakoľko ho zákazník vedome pri výbere uprednostní a to zvyšuje efektivitu následne odzrkadlenú na finálnom konverznom pomere. To však neznamená, že značky, ktoré sú v popredí či už v rámci marketingu alebo konečného profitu nepotrebujú pokračovať v snahe dosiahnuť alebo udržať stúpajúce čísla využitím všetkých dostupných kanálov. Preto je užitočné analyzovať interakciu tematiky budovania značky v spojení so všetkými aspektmi marketingového mixu, ktorého súčasťou je aj affiliate marketing. 

Brand nie je len o logu, slogane či názve, ale aj o budovaní reputácie, ktorú možno rozšíriť nad rámec spomenutých aspektov. Vytvára pre zákazníkov možnosť stotožniť sa s určitou ideou, vďaka čomu sa zo zákazníkov stávajú fanúšikovia danej značky.  Affiliate marketing si uvedomuje toto prepojenie a ponúka spoločnostiam pomoc pri dosiahnutí zvýšeného profitu práve prostredníctvom postupnej tvorby príbehu, ktorý je dostupný žiadanej cieľovej skupine. 

Tento prístup je len parafrázovaním názoru, ktorý zastával aj
Steve Jobs, CEO a zakladateľ Apple Inc.:
,,Branding je rozprávanie príbehu“. 

Prečo je affiliate vhodný aj na budovanie brandu? 

Nemôžeme maľovať vzdušné zámky a tváriť sa, že affiliate je typický brandový kanál. Hlavnou úlohou affiliate marketingu je budovanie výkonu a tým pádom naberá skôr obchodný charakter. Treba však povedať, že ak už affil patrí alebo bude patriť do vášho marketingového mixu, je dobré sa pri budovaní komplexnej stratégie, zamyslieť nad jeho celkovým potenciálom aj pri budovaní a šírení brandových hodnôt.

Affiliate marketing môže byť užitočným a efektívnym komunikačným kanálom na budovanie značky a to hlavne z dôvodu pomeru nákladov k množstvu zdieľaných informácií. Pri affiliate propagácii sa platí až za výkon- províziou zo sprostredkovanej transakcie, čo vám ako inzerentovi zaručuje, že či už potenciálny zákazník transakciu dokončí alebo nie, povedomie o vašich produktoch sa zvýši. Tým pádom je affiliate marketing menej rizikový a dáva vám okrem zvýšenia profitu aj možnosť posilnenia vzťahu so zákazníkmi, ktorí ocenia informácie presahujúce hranice bežného nákupu. Z toho vyplýva, že kupujúci bude ochotný vyjadriť dôveru voči brandu zvýšením investovaných financií, pretože mu boli vopred poskytnuté informácie zaručujúce kvalitu a spoľahlivosť využitím viacerých nástrojov, akými sú influenceri, blogy alebo tematické produktové katalógy a cashbacky. Affiliate sieť vám podáva pomocnú ruku pri hľadaní tých správnych partnerov, no tiež vám ponúka zriadenie bežne časovo náročných taktík výkonového marketingu, takže sa budete môcť sústrediť na ďalšie potrebné súčasti vášho e-shopu. Ako konkrétne môže však affiliate pomáhať pri šírení a budovaní značky?

Príklady využitia affiliate marketingu v brandingu 

Na obsahových weboch 

Propagácia obsahovými publishermi ponúka inzerentovi omnoho viac ako len bežné zobrazenie loga, banneru, XML produktívneho feedu, či linku. 

Vďaka variabilite obsahového materiálu online má inzerent možnosť byť propagačne obsiahnutý v obsahu, ktorý presne koreluje s charakteristikami ideálov, cieľov a identity jeho značky. Takáto propagácia pôsobí úprimne a tým taktiež napomáha k budovaniu kredibility značky inzerenta. Zákazníkovi sa konkrétny obsah v podvedomí začne spájať so značkou, ktorá je súčasťou a zákazník o tom ani častokrát nemusí vedieť. Pri práci s obsahovými publishermi sa vždy oplatí dodržiavať kontrolu nad tým, či je váš brand prezentovaný korektne. Odporúčame poskytnúť referencie a príklady obsahujúce rétoriku a vizuál Vášho brandu. Dôležité je taktiež preverovať články pred ich zverejnením a to hlavne pri začiatku novej spolupráce.

Na sociálnych sieťach 

Hlavnou výhodou propagácii na sociálnych sieťach je samotný sociálny aspekt. Ako bolo už spomenuté, ľudské stelesnenie hodnôt značky v podobe protagonistu je pre zákazníka silnou motiváciou pre nasledovanie týchto hodnôt. Zákazník má vybudovaný reálny vzťah k ideálom stránky alebo účtu na sociálnych sieťach. 

Ak tieto subjekty propagujú značku, ktorá sa stotožňuje s ich ideálmi, tak vzniká dokonalý nástroj na budovanie brandu. 

Je kľúčové si pri spolupráci s influencermi nastaviť stratégiu, ktorá bude rozdelená do obdobia ideálne niekoľkých mesiacov, aby sa ideály ich brandu mali čas v mysli zákazníka prepojiť s tými vašimi. Taktiež tým znížite šance, že by influencera využila vaša priama konkurencia.

Na cashbacku 

Cashback je portál, ktorý zákazníkovi vracia peniaze za nákup. Inzerent neplatí nič extra nakoľko zákazníkov cashback ide z affiliate provízie publishera. Cashback portály sú výbornými nástrojmi na budovanie pozitívneho vzťahu so zákazníkmi tým, že dostanú časť peňazí za nákup naspäť a sú za to úprimne vďační. Hodnota produktov sa v mysli zákazníka neznižuje ako by to bolo pri zľavách. Cashback dokáže pre eshop šikovne zastávať aj pozíciu vernostného programu, ktorý prehlbuje zákazníkov vzťah a dôveru voči značke.

Úspešnosť brandu je podmienená niekoľkými kľúčovými aspektmi. Prvým je kvalita samotných hodnôt a identity celku, zatiaľ čo ďalšími piliermi je efektivita zdieľania týchto hodnôt a komplexná stratégia, ktorá všetko uceľuje a pomáha projektu pri navigácii exekutívy. Prvá úloha je na vás, ale ak máte pocit, že je na vašej strane priestor na zlepšenie efektivity propagácie a stratégie, tak v pomere cena : výkon reálne len ťažko nájdete na túto úlohu lepší nástroj ako Affiliate marketing. 

V AffiliatePort o brande len nehovoríme ale reálne našim inzerentom otvárame dvere k inovatívnym a personalizovaným stratégiám vďaka širokej variabilite publisherov a za pomoci brandových špecialistov v našom tíme.

– Ing. Ján Makovič, Projektový riaditeľ AffiliatePortautor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing affiliate program affiliate síť Akce CZAffil kupon kupony marketing propagace skaffil sleva slevy

e-mail: info@affiliateport.eu
tel.: +420 778 592 177

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)