Blog

Ako na Black Friday s affiliate marketingom

• 11. 11. 2020

Black Friday, pôvodom americký fenomén, ktorý prebieha každoročne na štvrtý piatok v novembri, deň po americkom Dni Vďakyvzdania, sa už stal celosvetovou oslavou najnižších cien produktov. V tento deň, aktuálne 27. 11., online a kamenné obchody vyrážajú zákazníkom dych najvyššími zľavami, ktoré sa môžu v niektorých prípadoch vyšplhať až na 80%. Určite chcete byť súčasťou globálneho ošiaľu s pozitívnym efektom na profit, keďže je taktiež najväčším dňom pre e-commerce. 

Očividnou výhodou situácie, v ktorej sa momentálne nachádzame je fakt, že nákup a predaj sú presmerované predovšetkým online, vďaka čomu môžete jednoduchšie nahromadiť informácie o správaní nakupujúcich, monitorovať návštevnosť a konverzie s menšou námahou, zatiaľ čo presnejšie identifikujete a vytvoríte si vzťah s vašou cieľovou skupinou. Preto netreba podceňovať potenciál tejto príležitosti a s pomocou affiliate marketingu sa postarať o čo najvyšší možný zisk, dopredaj sortimentu či akvizíciu nových zákazníkov viacerými propagačnými kanálmi, ktoré sú dostupné práve prostredníctvom affiliate marketingu.

Prečítajte si, aké propagačné nástroje je odporúčané implementovať za účelom zefektívnenia výsledkov strategických kampaní počas Black Friday.

Prístup k stratégii Black Friday kampane

Určite vás neprekvapí, že Black Friday pre inzerentov a publisherov začína omnoho skôr ako je stanovený jeho dátum. Je nesmierne dôležité začať pracovať na marketingovej kampani v dostatočnom predstihu, aby ste včas zachytili správnu vlnu. Affiliate partneri by mali začať s tvorbou a propagáciou obsahu predčasne, aby zvýšili hodnotenie vo vyhľadávačoch a dosiahli organickejšiu návštevnosť rôznych propagovaných stránok inzerenta. Zaistia tak, že propagované e-shopy aj ich obsah budú optimalizované a aktualizované, a že budú zobrazovať originálny a relevantný obsah pre ponuky spojené s Black Friday. Ak by ste sa ocitli v časovej tiesni a začali apelovať na publisherov príliš neskoro, existuje spôsob, akým uzavriete spoluprácu aj v neskoršom termíne a to dočasným zvýšením provízie, čím vytvoríte pre publisherov lákavejšiu ponuku.

ednou z efektívnych stratégií, ktorú môžete komunikovať s publishermi ako súčasť predčasnej prípravy je burst kampaň.Takáto kampaň funguje na princípe rýchleho a hromadného propagovania reklám a odkazov súvisiacich so zníženými cenami. Namiesto rozloženia reklám na dobu napríklad jedného mesiaca, využijete rovnaké množstvo na dva hlavné dni, ktorými sú deň pred Black Friday a, samozrejme, deň, počas ktorého Black Friday prebieha. Stratégia burst kampane funguje najmä z toho dôvodu, že takisto ako jej dosah aj vaša unikátna ponuka je krátkodobá, takže sa vám podarí zacieliť vyššie množstvo konzumentov, ktorí tak či tak priamo tieto zľavy vyhľadávajú a nepotrebujete im podávať ďalšie informácie o danom dni po tom, čo vypršia vaše zľavové kupóny či zlacnené produkty zobrazené priamo na e-shope. So zostavením burst kampane vám môže pomôcť Affiliate Port, aby ste si boli istý korektným strategickým plánom bez možných setbackov.

Propagačné nástroje a adekvátne kanály

  1. Landing page

Landing page, špeciálne vytvorená podstránka na webe, ku ktorej sa zákazník dostane jednoduchým prekliknutím z odkazu affiliate partnera. Takáto unikátna webstránka je nápomocná, pretože na nej môžu byť zobrazené napríklad produkty v zlacnenej sekcii, ktoré možno potrebujete dopredať. Potenciálny zákazník tak nebude podliehať žiadnemu externému rozptýleniu a udrží pozornosť tam, kde je jeho pozornosť  najžiadanejšia. Landing page vám tiež prispeje k budovaniu napätia vopred, pretože ju môžete publikovať pred Black Friday s tým, že na nej bude zobrazený odpočet do začiatku zliav a taktiež môžete vytvoriť možnosť prihlásenia sa do newsletteru, aby zákazníci nič nepremeškali.<

Publisheri, ktorí vám vedia sprostredkovať landing page s požadovaným výsledkom sa líšia v spôsoboch propagácie. Portály ako cashbacky, produktové katalógy a kupónové weby  umožňujú zobrazovať viaceré odkazy na eshopy, kategórie produktov alebo konkrétne produkty s výhodnými ponukami, takže budete môcť byť zaradený tematicky k ďalším brandom s podobnou tematikou alebo ponukou. Tiež existuje možnosť vytvorenia exkluzívnej landing page, ktorá sa bude venovať iba vášmu brandu.

  1. Newsletter

Newsletter je skvelý spôsob podpory kampane Black Friday, ktorý je ako propagačný nástroj ponúkaný širokým spektrom publisherov a môže tak byť prirodzeným nadviazaním na už existujúce alebo nové nástroje vašej kampane. Keďže môže byť na rozosielanie pripravený v predstihu, je ideálnou súčasťou vašej kampane typu burst.

Výhodou využitia newsletteru je možnosť zakomponovania doposiaľ zozbieraných informácií o odberateľoch, čo vám umožní segmentáciu zoznamu užívateľov pre zabezpečenie detailnejšej personalizácie zasielaného obsahu na základe viacerých aspektov spojených napríklad s obdobím, v ktorom sa daný užívateľ prihlásil na odber newsletteru, zaregistroval na e-shope či vykonal nákup.

Existuje veľké množstvo publisherov ponúkajúcich túto službu či už prostredníctvom skupinového alebo exkluzívneho typu odoslaného obsahu, a taktiež môžete vyhľadať špeciálne zameraných publisherov, ktorí vlastnia emailové databázy. Newsletter je vhodný hlavne v spolupráci s publishermi, ktorí majú veľkú uživateľskú základňu ako napríklad cashbacky, produktové katalógy alebo kupónové weby. Tento typ propagácie sa tak môže stať akvizičným a konverzným nástrojom pre vašu Black Friday kampaň.

  1. Bannery

Banner je hlavným prezentačným nástrojom, prvotne zobrazeným zákazníkmi, takže je veľmi dôležité správne využiť tento typ propagácie. Grafický dizajn vám dokáže sprostredkovať affiliate sieť rovnako ako aj vami vybraní publisheri, no je podstatné, aby bol dizajn vytvorený v súlade s ideou vášho brandu. Banner má zachytiť podstatu vášho zámeru a nie zapadnúť do rady ďalších, aby vás obvyklí návštevníci jednoducho vedeli zaradiť pri výbere e-shopu vhodného na nákup, preto nezabúdajte zostať verný doterajšiemu duchu vašej značky.

Jednoznačne by ste nemali zanevrieť na interaktívne bannery, ktoré môžu byť efektívne využité na plynulú frikciu vďaka charakteristickej možnosti prekliku z jednej akcie na druhú, a teda presmerujú konzumentov priamo k ponúkaným akciám. Zabezpečíte tak zvýšenie CTR a tiež celkového konverzného pomeru. Takýto typ bannerov takisto môžete použiť na aktualizácie ponúk počas dňa, čiže budete môcť oboznámiť zákazníkov so zmenami v reálnom čase využitím jedného banneru.  Zľavové bannery dokážu publisheri distribuovať rôznymi kanálmi vrátane ich mobilných aplikácií ako je to zobrazené v nasledovnom príklade z aplikácie cashbacku Plná Peňaženka.

Pozitívnym faktorom tohto typu propagačného nástroja je, že ho ponúkajú takmer všetci publisheri s tým, že dokážu účinne prispôsobiť CTA k ideálnemu typu použitého kanálu aj cieľu plánovanej kampane.

  1. Zľavové kupóny

Ak by ste si mali spomedzi spomenutých propagačných nástrojov vybrať iba jeden, nepochybne by ním mala byť implementácia zľavových kupónov, na ktorých sa zakladá celková idea Black Friday. Môžu vám, tak ako aj v iných prípadoch, pomôcť nasmerovať potenciálnych zákazníkov vami vybranou cestou vďaka možnostiam, akými sú:

  • obmedzený typ ponúkaného sortimentu, na ktorý môžu byť využité
  • časový limit na kupóny→ napríklad tak, aby bol každú hodinu aktívny iný kupón prepojený s iným sortimentom
  • možnosť použiť jeden kupón iba na jeden nákup alebo jeden druh produktov→ iný zľavový kód na detský odev a iný na dámsky a pánsky, takže je vyššia možnosť viacerých nákupov jedným zákazníkom

Zľavové kupóny sa dajú účelne prepojiť s inými propagačnými nástrojmi a kanálmi, čo vám umožní výrazné zvýšenie dosahu aj mimo cieľovej skupiny, keďže sa rôznymi nástrojmi môžete segmentovať demografiu podľa potreby.

Najvhodnejšou voľbou pre propagáciu zľavových kupónov sú určite kupónové weby, ktoré majú v ponuke značné množstvo overených spôsobov, akými vedia čo najlepšie ponúknuť konzumentom žiadané zľavové kupóny.

„Affiliate marketing má celou řadu nástrojů, kterými dokáže podpořit inzerenty při tvorbě a propagaci téměř jakékoliv kampaně. Affiliate Port vám umožní spolupracovat s těmi nejvýkonnějšími publisheri na trhu.

– Ján Makovič, projektový riaditeľ AffiliatePort

Cieľom využitia affiliate marketingu počas Black Friday je jednoznačne uľahčenie daného dňa, pomoc a podpora inzerentom publishermi mnohými dostupnými kanálmi, ktoré boli spomenuté. Neváhajte kontaktovať affiliate manažéra Affiliate Portu a prediskutujte s ním možnosti využitia affiliate marketingu pre váš e-shop nielen počas Black Friday.

Prečítajte si aktuálne Black friday affiliate kampaně našich inzerentov.

Erika Valentová


autor článku

ZAREGISTRUJ SE DO AFFILIATEPORT.EU

Připoj se k více jak 3 500 affilům a získejte navíc 5 týdnů kurzu affiliate marketingu zdarma.

Získat více informací
affil Affiliate AffiliateClub affiliate marketing Affiliate Port affiliate program Akce CZAffil kupon kupony marketing propagace skaffil sleva slevy

e-mail: [email protected]
tel.: +420 608 517 344

Affiliate podpora k dispozici:
Po-Pá 9.00 - 17.00 (& flexibilně dle domluvy)